Polish English German Russian
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Niebezpieczne zjawiska pogodowe - poradnik

Niebezpieczne zjawiska pogodowe - poradnik 3 lata 7 miesiąc temu #7916

 • M4Ciek
 • M4Ciek Avatar
 • Offline
 • Młodszy forowicz
 • Posty: 37
 • Otrzymane podziękowania 14
 • Oklaski: 1
Witam serdecznie!

Jako że wczoraj obserwowałem burze jakie wystąpiły nad Polską ale głównie skupiłem się nad tą, jaką przeszła w miejscu zawodów KLS. Postanowiłem zatem wziąć się za napisane ważnego i istotnego poradnika, który uchroni przed niebezpieczeństwami jakie mogą wystąpić. Jako że zaobserwowałem z radaru ogromną ilość wyładowań oraz zdjęcie które zobaczyłem z tematu związanego z KLS to doznałem szoku. Powiedziawszy szczerze mało kto się przejął tym co się działo oraz nie zachowane zostały podstawowe zasady podczas takiej burzy - jeżeli już ona nastąpiła i nie było drogi ucieczki.

Bardzo proszę zatem o poświęcenie 15-20 minut na zapoznanie się z tym tematem.

Jako osoba należąca do Zachodniopomorskich Łowców Burz, postaram się nieco przekazać swojej wiedzy. Głównie postaram się skupić na zachowaniu bezpieczeństwa oraz przedstawieniu w jaki można korzystać z darmowych aplikacji czy strony internetowej aby przewidzieć nadejście burzy czy innego niebezpiecznego zjawiska. Nawet można również dowiedzieć się, czy nadejdzie deszcz.

Zacznijmy zatem od kwestii bezpieczeństwa. Jeżeli dojdzie do sytuacji w której nadejdzie do nas burza to wówczas nie pozostawajmy blisko wędki, namiotu lub pod nim, blisko siatki metalowej (taka która czasami jest przy wydmie), blisko drzew. Starajmy się przyjąć pozycje "żółwia" a palcami dotykać piasku, by być uziemionym. Ucieczka na wydmy, między drzewa całkiem odpada. Pod żadnym pozorem także nie dotykajmy wędki, najlepiej jeszcze zawczasu położyć ją jak najbliżej ziemi w pozycji poziomej. Pozostawiona wędka w tripodzie czy podpórce bez uziemienia potrafi się silnie naładować i nas zwyczajnie porazić. Również używanie telefonu jest niewskazane, najlepiej go wyłączyć, fale telekomunikacyjne są przyjazne dla burz. Jedynym bezpiecznym miejscem w okolicy może okazać się samochód, jeżeli mamy do niego dostęp, działa jak klatka faradaya.

Podsumowując, gdy dopadnie nas już burza:
- Zachować sporą odległość od wędki, jeżeli pozostała w podpórce.
- Położyć wędkę poziomo, tak by nie była skierowana w górę a bliżej ziemi, chyba że została w podpórce (patrz wyżej).
- Przyjąć postawę "na żółwia" dotykając palcami ziemi w celu uziemienia, można sobie wykopać dodatkowo dołek.
- Starajmy zawczasu schronić się w bezpiecznym miejscu (samochód, betonowy budynek)


- Nie dotykać wędki pozostawionej w podpórce podczas burzy
- Nie uciekać biegiem, stajemy się łatwym celem (brzmi to jak polowanie...)
- Nie chować się pod namiotem, to nie wiele da.
- Unikać bliskiego kontaktu z elementami metalowymi (maszty, siatki itp.)
- Nie używać telefonu
- Nie chodzić w kaloszach...surfcasting.pl/media/kunena/attachments/330/DSC_3876.jpg
- Nie wchodzić do wody ani nie mieć z nią kontaktu


Wymienione porady prócz pewnych schronień nie dają gwarancji 100% że możemy NIE doznać sytuacji tragicznej, jednakże zwiększa to szanse na nasze bezpieczeństwo oraz że nasz sprzęt nie zostanie zniszczony (głównie kij).

Kolejną kwestią jaką postaram się poruszyć to korzystanie z radarów. Do tego potrzebne będzie nam dostanie się strone internetową lub skorzystanie z aplikacji. Tutaj dodatkowo zwrócę także uwagę na konkretny rodzaj prognozy.

Przed wybraniem się na plaże najlepiej jest sprawdzić prognozy burzowe lub możliwość wystąpienia ekstremalnego zjawiska. Wchodzimy zatem na strone www.estofex.org/ . Dzięki tej stronie możemy dowiedzieć się w którym regionie może wystąpić burza, silny wiatr, duzy opad gradu a nawet tornado. Obszary są zaznaczane w danej skali od 1 do 3 (numer 3 to już najwyższy stopień zagrożenia dla życia). Literą "R" także oznacza się możliwość wystąpienia burzy, choć przyjmuje się że jest od niższy od skali 1-3.

Gdy wiemy że w naszym regionie może wystąpić burza, warto jest zatem obserwować radar burzowy. W tym celu wchodzimy na pl.blitzortung.org/live_lightning_maps.php?map=15 lub www.lightningmaps.org/blitzortung/europe/index.php?lang=en gdzie widzimy wyładowania często w trybie "na żywo". Aby zrozumieć w jaką strone przemieszcza się układ burzowy, należy spojrzeć na kolorystykę kropek, jakie się pojawiają na mapie. Im ciemniejsza kropka tym wyładowanie jest starsze zaś jasny kolor to najświeższe. Poniżej na zrzucie ekranu prezentuje przykład z lightingmaps, blitzortung działa analogicznie.Innym również sposobem na zapoznanie się z układem burzowym lub sprawdzeniu czy nie zbliża się do nas deszcz. Wchodzimy zatem na stronę -> www.radareu.cz/?lng=pl . Ukaże nam się animacja poruszających się połaci które mają barwy. Prezentują one wysokość chmur, od koloru ciemno niebieskiego poprzez zielony, żółty kończąc na ciemno czerwonym. Możemy w ten sposób sprawdzić czy wyrasta rdzeń burzowy. Połacie także reprezentują deszcz, jeżeli barwa jest bardziej kierowana ku czerwieni lub nawet ma zielony kolor, możemy spodziewać się dobrego deszczu. Kolor jest tutaj skalą jaka występuje.Na powyższej prezentacji widzimy komórkę burzową. Nie koniecznie musimy znać rodzaj aktywności. Ważne byśmy potrafili przeanalizować czy taka połać idzie na naszą lokalizacje, a jest to bardzo proste. Wystarczy, że strona nam się załaduje i widzimy w jakim kierunku taka połać wędruje. Wykonywane odczyty są dokładnie co 15 minut, więc doskonale widać, gdzie to się niesie.

Kolejną i ostatnią rzeczą którą również możemy używać jest aplikacja na androida o nazwie Niezbędnik Łowcy Burz. Mamy tutaj dostęp do estofexa oraz blitzortunga, jednakże wyładowania prezentowane nie są dynamiczne lecz statyczne (!). Są tam również inne zakładki jednak głównie wystarczą te dwie. Aplikacja jest dedytkowana pod androida, można ją pobrać tu play.google.com/store/apps/details?id=com.bark.lofcabusz&hl=pl lub bezpośrednio przez aplikacje googleplay w smartfonie.

Podsumowując, dzięki sprawdzeniu przednio prognozy z estofex.org możemy uzyskać informacje czy w naszym regionie pojawi się burza. Następnie będąc nad wodą możemy sprawdzić w smartfonie czy dookoła nie kręci się jakaś burza z radaru, konkretnych linków jakie przedstawiłem wyżej. Wchodzac w prosty sposób na zapisane linki szybko możemy uzyskać potrzebne nam informacje. Jeżeli już postanowimy łowić podczas burzy to warto zachować ostrożność oraz porady jakie wyżej wymieniłem.

Oczywiście do powstania burz i ich analiz to dopiero wierzchołek góry lodowej. Można by bardziej dokładnie dokonywać prognóz jednakże wymaga to dużo większej wiedzy, czasy oraz sprawdzaniu wielu parametrów z różnych stron.

Osoby bardziej zainteresowane zapraszam do polubienia i śledzenia fanpage Zachodniopomorskich Łowców Burz bowiem w tej grupie są osoby które potrafią dla konkretnego regionu przewidzieć lub udostępnić istotne informacje na temat możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska pogodowego. Fanpage znajdziecie tutaj: www.facebook.com/ZLB.Poland/?fref=ts
PS: to nie reklama, nawiązuje tutaj do konkretnej grupy która także dzieli istotne informacje na cele społeczne.

Z czasem postaram się zaktualizować nieco temat i opisać rodzaje chmur

Jakie mogą być tego wszystkiego konsekwencje wedkowania podczas burzy?

Oczywiście nie chce tu dramatyzować jednak warto wiedzieć, co się może stać, poniżej prezentuje zdjęcie wędkarza trafionego przez piorun.Jak widać z jego wędziska nie wiele zostało oraz doznał mocnych poparzeń.

Zapraszam do zadawania pytań oraz sugestii na temat mojej wypowiedzi.

Dziękuje za uwage :)
Ostatnio zmieniany: 3 lata 7 miesiąc temu przez M4Ciek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): leso, Kropek, Ryszard, Marcin, michal, SatH^Raa, piform, Hanys, uries, mirek-olsztyn ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Niebezpieczne zjawiska pogodowe - poradnik 3 lata 7 miesiąc temu #7936

 • Marcin
 • Marcin Avatar
 • Offline
 • Ekspert
 • Posty: 140
 • Otrzymane podziękowania 88
 • Oklaski: 7
Bardzo ciekawe to co napisałeś. Warto było przeczytać. Fanpage, również interesujący. Nurtuje mnie jednak jedna sprawa, zastanawiam się, czy jest taka opcja, że nie miałeś pojęcia o odbywających się tego dnia zawodach KLS ??? Brak było jakiejkolwiek info z Twojej strony, choć masz jak widać wielką wiedzę na ten temat. Prawie wszyscy wiedzieliśmy o warunkach atmosferycznych, jakie będą na nas czekały, ale i tak przyjechaliśmy łudząc się, że jakoś to nas ominie, choć prognozy były jednoznaczne. Zresztą co tu się rozpisywać, plażowi wędkarze to w większości twardzi ludzie :) Co prawda jest taki jeden co mu się tylko wydaje,że jest twardy, ale akurat ten to ma manię wyższości, straszny bufon, ale to już inny temat ;) Z tego co dało się zaobserwować owego dnia na plaży, większość z nas popełniła wiele błędów w tym i ja :blush: Była to niewątpliwie lekcja życia, choć na mnie osobiście i na wielu moich kolegach ta burza nie zrobiła wielkiego wrażenia, złego diabli nie biorą, nie takie tematy człowiek przerabiał w życiu. Od lat wychodzę z założenia, żeby żyć tak, jak­by nie było jutra... i tańczyć tak, jak­by nikt nie patrzył... Gość z Twojego zdjęcia nie należał widocznie do szczęściarzy takich jak MY ;) Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): leso, arek, Kropek

Niebezpieczne zjawiska pogodowe - poradnik 3 lata 7 miesiąc temu #7944

 • SatH^Raa
 • SatH^Raa Avatar
 • Offline
 • Senior forum
 • Posty: 61
 • Otrzymane podziękowania 14
 • Oklaski: 5
Jakieś 12 lat obserwuje te zjawiska z większą lub mniejszą uwagą i jak na burze prognozy były wyjątkowo stabilne. Burze są takie, a nie inne, czasem pomimo wielkich szans na ich występowanie zwyczajnie "przechodzą bokiem". Niemniej jednak od 2-3 dni wcześniej było wiadomo, że burza będzie, pozostawała tylko kwestia jej intensywności. A suma sumarum było... lepiej niż jeszcze w czwartkowych prognozach - bo wtedy zapowiadał się jeszcze gorszy armageddon.
Nasz profil na Facebooku: Piscari Team
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Niebezpieczne zjawiska pogodowe - poradnik 3 lata 7 miesiąc temu #7948

 • arek
 • arek Avatar
 • Offline
 • Złoty forowicz
 • Posty: 171
 • Otrzymane podziękowania 84
 • Oklaski: 11
Marcin napisał:
Nurtuje mnie jednak jedna sprawa, zastanawiam się, czy jest taka opcja, że nie miałeś pojęcia o odbywających się tego dnia zawodach KLS ??? Brak było jakiejkolwiek info z Twojej strony, choć masz jak widać wielką wiedzę na ten temat. Prawie wszyscy wiedzieliśmy o warunkach atmosferycznych, jakie będą na nas czekały, ale i tak przyjechaliśmy łudząc się, że jakoś to nas ominie, choć prognozy były jednoznaczne. ;) Pozdrawiam
Jak zwykle wszyscy mądrzy po fakcie. Jakoś przed zawodami zarówno na dzień, dwa dni przed czy nawet w Dębkach przed samymi zawodami nikt nie przewidywał takiego scenariusza. Bynajmniej nie potrafił o tym głośno powiedzieć. Są jednak plusy - nauczka na przyszłość i to, że o tych zawodach będziemy pamiętać długo.
czytaj plażę
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kropek, Marcin
Time to create page: 0.092 seconds
{nomultithumb}

wspolpraca

{nomultithumb}

propozycje

{nomultithumb}

reklama

{nomultithumb}

kontakt

Ta strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych. Korzystając z tej strony bez zmiany ustawien przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Aby dowiedziec sie więcej, w tym jak zarzadzac plikami cookies - kliknij.

Akceptujesz pliki cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information