Polish English German Russian

O kołowrotkach słów kilka...

h 3Od dłuższego czasu na różnych forach wędkarskich można znaleźć pytania dotyczące kołowrotków : „co polecacie” , „co jest godne uwagi” , „który młynek wybrać” itd. Wybór odpowiedniego kołowrotka  (celowo piszę odpowiedniego) jest sprawą niebywale trudny , wszystko zależy od preferencji , przeznaczenia , ceny i jakości wykonania . Idąc dalej tym tokiem myślenia znam kilka osób które wychodzą z założenia że kołowrotek wymienia się co 2-3 sezony i kupują sprzęt możliwie najtańszy .Druga grupa to wędkarze kupujący sprzęt z najwyższej cenowej półki , kolejna grupa pozycjonująca się pomiędzy tymi skrajnymi zachowaniami . Można jeszcze bardziej dzielić i sortować powyższe postawy wędkarzy jednak niema to większego sensu , każde z powyższych zachowań ma swoje logiczne oraz finansowe uzasadnienie i każdy wędkarz będzie bronił swojego zdania jak ostatniego bastionu .

h 1Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na techniczną stronę kołowrotków i to co w sercach Naszych maszynek drzemie .
Zawsze byłem zdania że im prostsza konstrukcja tym lepiej i twierdziłem że łożyska w kołowrotku „niełowną” jednak z biegiem czasu i postępu technologii moje zdanie zaczęło ewoluować – jak wiadomo tylko koń nie zmienia poglądów .

h 2Jak sięgam pamięcią do początków mojego wędkarstwa a było to w lat 80 zeszłego stulecia, kołowrotki były produkowane bez łożysk tocznych i oporowych OWC , wyższe modele miały panewki wykonane z mosiądzu a pojedyncze sztuki były wyposażone w jedno łożysko , trwałość tych rozwiązań jest powalająca , niektóre modele działają do dnia dzisiejszego !!!!! Może sama praca kołowrotków nie jest tak gładka jak nowych konstrukcji jednak specjalnie niema się do czego przyczepić .

W następnych latach konstruktorzy sięgnęli po nowe rozwiązania czyli łożyska toczne ze zwykłej stali , stali nierdzewnych oraz wprowadzono rozwiązanie łożyska oporowego OWC .To był czas w którym kołowrotki miały dobre parametry jakościowe i wyposażone były już 2 do 4 łożysk , jednak cena takiego kołowrotka oscylowała w granicy średniej pensji , grupa osób która kupowała taki sprzęt była dosyć pokaźna .

h 3Okolice roku 2000 to początek kolejnego etapu jak go nazywam Wyścig Zbrojeń , kołowrotki z 10 łożyskami i więcej , stopy magnezowo aluminiowe , mieszanki grafitu , karbonu itd. Tworzenie nowych rozwiązań konstrukcyjnych jedne udane inne nie , na pewno należy tutaj zwrócić uwagę na powstanie : wolnej oscylacji tzw Wormshaft , wywarzenie rotorów , łożyskowanie rolek prowadzących żyłkę oraz powiększenie samych rolek , stworzenie kołowrotków z wolnym biegiem oraz kołowrotków z tylnym hamulcem .

Wszystkie powyżej wymienione rozwiązania techniczne , moim zdaniem są bardzo przydatne i spełniają Nasze wędkarskie zachcianki .Na Nasze nieszczęście w ostatnich latach nastała era tzw MAKSYMALIZACJI ZYSKÓW i tu zaczyna się nowy rozdział historii całego przemysłu , do głosu doszli księgowi i spece od marketingu .Zaczęło się oszczędzanie na wszystkim, przetarg na dostawę podzespołów do kołowrotka wygrywa najtańszy wykonawca , Firmy zaczęły bazować na wcześniej wypracowanej MARCE i reklamie oraz Dizajn-ie ,bo jak wiadomo to oczy kupują towar . Oczywiście część producentów pozostawiła w swojej ofercie „modele z górnej półki” czyli wykonane z należytą starannością i jakością jednak cena takich maszynek to kwoty od 1500,- wzwyż . Jak się teraz bronić przed wszechobecną bylejakością , niestety jest to bardzo trudne . Jedyne co można zrobić to zwrócić uwagę na aspekty techniczne kołowrotka w celu wyeliminowania zbyt szybkiego zużycia , pozostaje nam wyłącznie sprawa konstrukcji !!! niestety jakości materiałów nie jesteśmy w stanie sprawdzić i zweryfikować .h 4

Dlatego podczas zakupu zawsze proszę sprzedawcę o pokazanie schematu montażowego kołowrotka , sprzedawcy Internetowi powinni poza pięknymi zdjęciami pokazywać również rysunek montażowy i tego powinniśmy żądać jako nabywcy. Ile łożysk wystarczy do długiej i bezawaryjnej pracy ? h 6Jak powinny być rozmieszczone ? Z czego powinny być wykonane elementy kołowrotka ? Te i wiele innych pytań może pozostać bez odpowiedzi a część będzie wyłącznie preferencją wędkarza. Patrząc na kołowrotek jako przekładnię zębatą stwierdzam że kołowrotek powinien posiadać minimum 4 łożyska podpierające elementy przekładni , zapewni to stabilne ustawienie współpracujących elementów względem siebie  i zapobiegnie wycieraniu się panewek oraz samej przekładni .h 7O ile powyższe łożyskowanie jest standardem to łożyskowanie pinionu na 2 łożyskach jest rzadko  spotykane – a szkoda.
Poniżej dwa przykłady łożyskowania pinionu.

 

 h 8 h 9 

 Brak jednego z łożysk i podparcie pinionu na panewce powoduje po dłuższej pracy wytarcia i powstanie luzu .

h 10 h 11

Powyższe uszkodzenie powoduje szybsze wycieranie się zębów na pinionie i kole głównym , skutkiem tego jest bujanie się całego rotora wraz z kabłąkiem – zielone strzałki

h 12

Kolejnym miejscem w którym powinno być umieszczone łożysko to rolka prowadząca żyłkę , w tym elemencie spotykamy różne rozwiązania konstrukcyjne z jednym lub dwoma łożyskami , mogą być również użyte uszczelniacze .

 

h 13

Można się pokusić o dodanie jeszcze łożyska lub łożysk w korbce w celu usprawnienia pracy , jednak rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników . Moim zdaniem powinno być powszechnie stosowane .

 

h 14Można jeszcze oczywiście łożyskować inne elementy w kołowrotkach jednak moim zadaniem podstawa to łożyskowanie samej przekładni oraz rolki , czyli kołowrotek powinien być wyposażony w minimum 5 łożysk zamontowanych w ODPOWIEDNIM miejscu , sama informacja na opakowaniu że nasza wymarzona maszyna ma np. 10 łożysk nie gwarantuje że zostały umieszczone tam gdzie powinny !!!

W celu usprawnienia pracy kołowrotka firmy stosują różne triki :
- ograniczone smarowanie przekładni
- bardzo rzadkie smary
- zamawianie łożysk z małą ilością smaru
- zamawianie łożysk wyłącznie oliwionych

Dodatkowo jak już wcześniej wspominałem część producentów zaczęła bazować na tzw. Wypracowanej Marce / Opinii – tutaj skłaniam się w stronę ciekawego przemyślenia jednego z wędkarzy o mniej zasobnym portfelu , że warto czasami kupić „ Najwyższy Model Kołowrotka” od mniej markowego Producenta zamiast „Najniższy Model” u światowego Lidera – często cena za tak dwa skrajne modele jest identyczna , jakość potrafi zaskoczyć .
Co do samej żywotności sprzętu ma zastosowanie STARA zasada „Jak dbasz tak masz”
Kołowrotki bardziej zaawansowane i z lepszych materiałów można rzadziej serwisować , kołowrotki gorszej jakości wymagają więcej troski , oba rodzaje sprzętu mogą pracować długie lata pod warunkiem regularnego serwisowania – czyli czyszczenia i dbania o stan techniczny .

Połamania
Piotr Wieczorek

 

Komentarze  

 
+1 #1 Wiedza....Kropek 2017-06-11 10:19
Dzięki wielkie Piotrze za udostępnienie swoich materiałów... niebawem ukarzą się kolejne. Pzodrawiam
 

Nie posiadasz uprawnień do dodawania komentarzy.

Ostatnie komentarze

 • jaw.esox 19.06.2019 14:05
  zaproszenie
  W imieniu Kadry serdecznie zapraszam na zawody. Bieżące informacje na stronie FB Kadra PZW ...
   
 • piform 08.01.2019 14:15
  Ooo!
  Ooo! Obszernie, obrazowo i obrazoburczo zarazem...ostat nie z tej przyczyny, że wciąż mam wrażenie, iż ...
   
 • Kropek 08.01.2019 08:45
  Wielkie Dzięki
  Andrzeju wielkie dzięki za tak rzetelny i profesjonalny tekst. :)
   
 • Kropek 10.03.2018 09:00
  RE: EOBC po raz trzeci - relacja
  krew to może nie ale pot na pewno no i odrobin strachu, bo zapomniałem napisać o kilkunastometro wym ...
   
 • Hanys 06.03.2018 09:34
  RE: EOBC po raz trzeci - relacja
  KREW i POT płynie z tej relacji :lol: A niby wędkarstwo to przyjemność i relaks . Pozdrawiam HANYS

Live Chat

Włącz/wyłącz Dźwięk Emotikony Historia Małe info Kide Chat

Powered by Kide Shoutbox

15:30-- Kropek: Zejście 45
3:40-- leso: Tomciu ,noc minęła spoko . A Kropek powinien pomyśleć nad kubkami termicznymi, bo dłużej trzyma ciepłą kawę ! A i otwarty do zimnych napojów to podstawa wyposażenia surfcastingowca, zwłaszcza na zawodach .... ;)
3:41-- leso: Już się nie mogę doczekać kiedy te wasze mordeczki znowu zobaczę :)
8:32-- wilkijakies: :)
19:52-- WladekPL: «link» - podsumowanie Zawodów Rzutowych Karwia 2016 Tam też jest tabela z wynikami...
8:51-- Kropek: Z kuluarów dochodzą mnie słuchy że już jest 50 osób zgłoszonych do startu w 1 KLS 2016 - czyżby szykował się nowy rekord :)
13:54-- Marcin: 51 osób w tym jedna Jadźka ;)
12:00-- Kropek: :)
16:39-- Hanys: Kto widział Kwietniowe WW ??
8:31-- badpi: Widziałem. Kilka znajomych mordek się w nim pojawiło.
6:44-- Marcin: Same wredne mordy :P
2:24-- leso: Wiadomość z pierwszej ręki . Na 1 KLS jest już 99 chętnych !!! O.O KLS to POTĘGA !!!
12:43-- Hanys: Organizator ma KŁOPOT :D trzeba 5 km piaskownicy zarezerwować .
6:24-- janusz: witam
2:46-- Kropek: International Grauvell Cup przyjmuje jeszcze zgloszenia do Piatku, 13.05.16 godz. 13:00 - kto zapomniał ma jeszcze szansę :)
23:55-- wilkijakies: Dzień dobry LeSo...8)
0:13-- wilkijakies: Arek, wszystkiego dobrego z okazji DNIA LEŚNIKA..... :) taczki aktualne..?:P
17:32-- krzysiekslask: czołem , mam pytanko wybieram sie nad morze do ustronia morskiego jest mozliwosc łowinia z brzegu morza i gdzie sie robi opłaty i starac sie o jakies pozwolenie
11:43-- Trebron: Warto było zrobic pentelke 250km na Piaski
13:10-- krzysztof_pl: Witam. Niebawem KLS w Kołobrzegu, zachęcam do zapisów. Prowadzimy negocjacje z rybami, by brały jak rok temu ;)
2:03-- leso: Krzychu życzę owocnych negocjacji !!!
6:28-- krzysztof_pl: Zapisanych 66 zawodników na zawody KLS w Kołobrzegu. Do zobaczenia i powodzenia na zawodach!
16:55-- krzysztof_pl: Dopisałem ostatnich zawodników, obecnie 69.
16:40-- kusy85: Witam
16:41-- kusy85: chcialbym zapytac czy ktos probowal polowow surfcastingowych z plaz trojmiejskich?
20:50-- rybakjacek: witam.niebawem 12 listopada Ostatki Surfcastingowe zachęcam do zapisów info na wlwdek.pl
20:28-- Mich1111: Witam
20:29-- Mich1111: Witam chciałem dowiedzieć sie czy ktoś łowił w Milnie lub Łazach
21:44-- Mich1111: Witam czy może ktoś polecić jakieś klub surf w Koszalinie lub w okolicy z góry dziękuje:)
19:20-- Kropek: Osobiście to mogę polecić klub Tubis ale my mamy kawałek do Koszalina :)
9:54-- Hanys: Kropek co to za odległość do Koszalina !!?? przecież macie reprezentacje na Śląsku .
10:16-- WladekPL: RZUTÓWKA 2017 - już 5 MARCA - serdecznie zapraszamy do spotkania się w miłym gronie, pogadania, zjedzenia czegoś smacznego i sprawdzenia swojego sprzętu...
21:07-- Grzechu: Mich1111, Zdarza nam się jeździć do Mielna czy też Łazy. Bardziej jednak wybieramy swoje łowiska w okolicach Kołobrzegu. Mamy także znajomych zapaleńcó którzy w MIelnie czy łazach bywają niemal codziennie :) Jeżeli jesteś zainteresowany jakimiś szczegółami i masz pytania możesz pisać na priv czy też na Facebooku Piscari Team albo bezpośrednio do mnie Grzegorz Wiatrowski. Pozdrawiam ;)
19:13-- studnicki196: Witam, wybieram sie w tym roku na urlop do rewala i czcialbym tam troche powedkowac z brzegu i prosil bym o jakies wskazowki bo pierwszy raz bede wedkowal nad morzem. Czy w okolicy sa jakies miejsca na ktorych mozna ocs zlapac?
23:11-- wilkijakies: Cycu, jesteś>>>?
23:11-- wilkijakies: Na pochybel.....

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zerejestruj or zaloguj

Facebook

wspolpraca

propozycje

reklama

kontakt

Ta strona wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych. Korzystając z tej strony bez zmiany ustawien przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Aby dowiedziec sie więcej, w tym jak zarzadzac plikami cookies - kliknij.

Akceptujesz pliki cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information